Meet the Team

A composite of staff photos of the DocFest Team

Trustees

Alex Cooke, Chair
Brian Woods, Deputy Chair 
Derren Lawford 
Helen Scott 
Jo Clinton-Davis 
Madonna Benjamin 
Peter Armstrong 
Shirani Sabaratnam 
Diana Buckley (Sheffield City Council observer)
Sue Cook (Arts Council England observer)

We thank those who served as Trustees until recently: 

Patrick Holland (September 2016 - April 2021)
Sharna Jackson  (December 2017 - June 2020)

 

Team

 

Direction

 

Cíntia Gil - Festival Director 

Melanie Iredale - Deputy Director 

Patrick Hurley - Director of Industry 
patrick.hurley [at] sheffdocfest.com


Sylvia Bednarz - Director of Partnerships & Development 
sylvia.bednarz [at] sheffdocfest.com

 

Film Programme 

RETROSPECTIVE GUEST CURATORS

Anthony Andrews & Teanne Andrews (We Are Parable)
Campbell X
David Olusoga
George Amponsah
Judah Attille
Karen Alexander 
Mark Sealy


SELECTION AND FILM PROGRAMMING

 

Agnès Wildenstein (Associate Programmer)
agnes.wildenstein [at] sheffdocfest.com

Cíntia Gil

Melanie Iredale (UK Competition, Rhyme & Rhythm)

Rabz Lansiquot (Rebellions, Ghosts & Apparitions)
rabz.lansiquot@sheffdocfest.com

Carlos Pereira (Selection Committee) 

Christopher Small (Selection Committee)

Juliano Gomes (Selection Committee) 

Qila Gill (Selection Committee) 

Rachel Pronger (Previewer) 

Tomás Baltazar (Previewer) 

Manon Euler (Selection for Northern Focus)

Mita Suri (Film Programme Producer and selection for Northern Focus)
mita.suri [at] sheffdocfest.com

Owen Jones (Film Programme Coordinator and selection for Northern Focus)
owen.jones [at] sheffdocfest.com

Dora McKay (Film Programme Assistant) 
dora.mckay [at] sheffdocfest.com

Jamie Allan (DocFest Exchange Film Programme)

Carol Nahra (Programme Consultant for the UK)

Jeremy Chua (Programme Consultant for Southeast Asia & China)

Jonathan Ali (Programme Consultant for the Caribbean)

清水 裕 / Yu Shimizu (Programme Consultant for Japan)

 


 

Arts Programme 

 

Herb Shellenberger (Arts Programme Curator)
herb.shellenberger [at] sheffdocfest.com

Soukaina Aboulaoula  (Arts Programme Virtual Exhibition Curator)

Hannah Campbell (Arts Programme Producer)
hannah.campbell [at] sheffdocfest.com

Oliver Roberts (Arts Programme Production Coordinator)
oliver.roberts [at] sheffdocfest.com

Anna Titov (Arts Programme Assistant)
anna.titov [at] sheffdocfest.com


 

Industry Programme

 

Patrick Hurley (Director of Industry)
patrick.hurley [at] sheffdocfest.com

Manon Euler (Industry Programme Producer)
manon.euler [at] sheffdocfest.com

Harry Løvstrøm (Arts Talent Market Producer)
harry.lovstrom [at] sheffdocfest.com

Sophie Duncan (Industry Programme Assistant)
sophie.duncan [at] sheffdocfest.com

Juliet Moore (Broadcast Production Talent Market Coordinator)
juliet.moore [at] sheffdocfest.com

Mathy Selvakumaran (International Delegations Assistant)
mathy.selvakumaran [at] sheffdocfest.com


 

Community Programme 

 

Laura Hegarty (Community Programme Producer)
laura.hegarty [at] sheffdocfest.com

Anthea Okereke (Community Programme Coordinator)
anthea.okereke [at] sheffdocfest.com

Jamie Allan (DocFest Exchange Programmer)
jamie.allan [at] sheffdocfest.com


 

Communications, Partnerships, Press & Publications 

 

Sylvia Bednarz (Director of Partnerships & Development)
sylvia.bednarz [at] sheffdocfest.com

James Mullighan (Partnerships Executive)
james.mullighan [at] sheffdocfest.com

Emma McCorkell (UK Press Officer)
emccorkell@teampr.co.uk

Gloria Zerbinati (International Press Officer)
gloria.zerbinati [at] gmail.com

Sarah Leech (Digital Communications Producer)
sarah.leech [at] sheffdocfest.com

Ralf Webb (Catalogue & Publications Editor)
ralf.webb[at]sheffdocfest.com

Matt Turner (Assistant Catalogue & Publications Editor)

Eleni Stavrou (Communications Assistant)
eleni.stavrou [at] sheffdocfest.com

 

DESIGN & REBRAND

 

Regular Practice

Tom Finn (Director)
Kristoffer Sølling (Director)
Christopher Winter (Designer)
Julia Luckmann (Designer)
Shawn Sawyers (Designer)
Connor Cambell (Motion Designer)

 

Sheffield DocFest: 

Eleni Stavrou (Coordination) 
eleni.stavrou [at] sheffdocfest.com

 

Access, Operations, Production:

 

Mat Steel (Head of Production & Operations)
mat.steel [at] sheffdocfest.com

Maria Stoneman (Head of HR & Participation (Maternity Leave))

Ellie Irwin (Operations & Access Producer)
ellie.irwin [at] sheffdocfest.com

Nigel Fischer (Talks & Digital Producer)
nigel.fischer [at] sheffdocfest.com

Greg Walker (Production Manager)
greg.walker [at] sheffdocfest.com

Vicki Rolley (Box Office & Front of House Manager) 
vicki.rolley [at] sheffdocfest.com 

Corrigan Lowe (Administrative & Executive Assistant)
corrigan.lowe [at] sheffdocfest.com

Lee Bentham (Operations Assistant)
lee.bentham [at] sheffdocfest.com

Miranda Mungai (Talks Programme Assistant)
miranda.mungai [at] sheffdocfest.com

Jim Dummett (Digital Print Management, Cinebox)

Nick Randles (Digital Print Transport, Cinebox)


 

Finance:

 

Fiona Outram (Finance Manager)
fiona.outram [at] sheffdocfest.com

Cassie Fletcher (Assistant Accountant)
cassie.fletcher [at] sheffdocfest.com

 

Our Partners